Určování stáří stromů

29.11.2023 09:38

Dne 22. 11. 2023 jsme se se skupinou DM vydali po stopách starých stromů, kterých je v našem okolí plno. Nejdříve jsme se zaměřili na stromy v areálu naší školy. Zde jsme vybrali dva vzrostlé představitele, byly  to kaštan a javor, u kterých jsme určili stáří něco kolem 100 let. Dále jsme změřili i túji, která roste před budovou a u té jme zjistili, že byla vysazena přibližně ve stejné době, kdy byla založena i naše škola. Což bylo příjemné zjištění, že tu máme tichého pamětníka té doby. Další naše cesta vedla ke kostelu, kde roste jeden z nejstarších stromů v Jesenici, je to lípa, u které jsme odhadli stáří něco kolem 300 let. Což nám bylo potvrzeno i v dobových záznamech. Poté jsme se přesunuli k Velkému rybníku, na jehož hrázi rostou velice staré duby. Měření potvrdilo, že jsou staré také kolem 300 let. Měření jsme prováděli pomocí provázku, kterým se měří obvod stromu ve výšce 1,3 m. Dále se změří provázek a číslo v mm se dosadí do daného vzorce, který je pro každý druh stromu jiný. Tato akce nás nejen pobavila, ale také nám pomohla se více orientovat v historii Jesenice. Ukázala nám, kolik pamětníků z rostlinné říše nás obklopuje.

                                                                                                                                                                                                          Stanislava Samotná

Fotografie naleznete zde: www.rajce.idnes.cz/zmap/album/sd-urcovani-stari-stromu-2023

Zpět